Your search results

Yabancıya gayrimenkul satışında hedef 15 milyar USD

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Faruk Akbal, yabancıya gayrimenkul satışından elde edilen geliri 2023’te 15 milyar dolara, 2025’te ise 20 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Akbal, uluslararası gayrimenkul pazarının 400 milyar doları aştığını, Türkiye’nin bu pastadan 6 milyar doların üzerinde pay aldığını kaydederek, Türkiye’yi, Türkiye’de yaşamayı, Türkiye’de yatırım yapmayı anlattığımızda, bunları özendirdiğimizde bunu artıracağız.” diye konuştu.

ABD, İngiltere, İspanya gibi ülkelerle rekabetlerini sürdürerek Türkiye’yi uluslararası gayrimenkul yatırımlarından en yüksek pay alan 5 ülke arasına sokmak istediklerini vurgulayan Akbal, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “İstanbul’u uluslararası gayrimenkul yatırımının merkezi haline getirmeyi istiyoruz. Bunun için İstanbul’da kongre, zirve ve benzeri tanıtım faaliyetleri, üyelerimizin ürünlerini tanıtması için hedef ülkelerde tanıtım etkinlikleri gerçekleştireceğiz. Mevcut pazarlardaki payımızı artırmak, Hindistan ve Güney Amerika ülkeleri gibi henüz harekete geçmemiş ancak potansiyeli yüksek ülkeler için de tanıtım yapmak için faaliyetler gerçekleştirmek istiyoruz.

“İLK 6 AYDA YABANCILARIN TOPLAM KONUT SATIŞINDAN ALDIĞI PAY %2,3”

Salgın nedeniyle gerileme yaşandığını aktaran Akbal, “Geçtiğimiz yıl 6,7 milyar dolar olan yurt dışı yatırım rakamının pandeminin etkisiyle 2020’de 5 milyar dolar civarında seyretmesini öngörüyoruz. Bu yıl 30-35 bin adet aralığında konut satılmasını bekliyoruz.” dedi. Türkiye’nin yabancıya konut satışında çok önemli potansiyele sahip olduğunu anlatan Akbal, “2023’te 15 milyar dolarlık gayrimenkul ihracatına ulaşmayı hedefliyoruz, planlıyoruz. 2025’te bunu 20 milyar dolara çıkarabileceğimizi düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

“YABANCIYA KONUT SATILAN İLLER YAYGINLAŞMALI”

Faruk Akbal, Türkiye’den üç tip yatırımcının konut aldığını belirterek, birinci tip yatırımcının deniz, kum, güneş gibi turizm, ikincisinin güvenlik amaçlı olduğunu söyledi. Üçüncüsünü İslamofobi başlığı altında ele aldıklarını dile getiren Akbal, ABD ve AB’de ırkçılığın, İslam karşıtlığının öne çıkması nedeniyle bu ülkelerden Türkiye’ye geri dönüşlerin olduğunu anlattı.

YENİ HEDEF PAZARLAR ÇİN, HİNDİSTAN VE PAKİSTAN

GİGDER Başkanı Akbal, Türkiye’den en çok konut alan ülke vatandaşlarından bahsederek, son yıllarda artan İranlıların artık zirveye oturduğunu söyledi.

Çinlilerin geçen yılın sonlarına doğru konut alımında artışa geçtiğini dile getiren Akbal, şöyle devam etti: “Dünyanın en büyük gayrimenkul yatırımcısı Çinlilerdir. Bugüne kadar yaptıkları yatırımların 500 milyar doları aştığı ifade ediliyor. Her yıl dünyadan 50-100 milyar dolar aralığında gayrimenkul alıyorlar. Çin potansiyelini henüz keşfedemedik ancak güzel bir gelişme son bir yıldır Çinlilerin gayrimenkul yatırımı arttı. Burada firmalarımızın tanıtımı büyük. Burada daha etkin ve daha sistematik tanıtım politikalarıyla Çinlilerin Türkiye’ye olan ilgisini artırmak istiyoruz.

Akbal, gelecek birkaç yıl içinde yurt dışı gayrimenkul alımında nitelikli yatırımcı sayısının artacağını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “Avrupa’dan hak ettiğimiz yatırımı alamıyoruz. Avrupalı gayrimenkul yatırımcısının önümüzdeki yıllarda daha fazla geleceğini düşünüyoruz. Çin’in 2025’te birinci sıraya oturmasını bekliyoruz. Hindistan şu anda ilk 20’de bile değil. Küresel anlamda ciddi gayrimenkul yatırımcısı olan Hindistan da Türkiye’ye gelecek. Avrupa, Çin ve Hindistan’ı ilk 10’da göreceğiz.

Kaynak: Hurriyet.com.tr

 • ARAMAYA DEVAM

  1.000 ₺ to 100.000.000 ₺

  More Search Options

  1.000 ₺ to 100.000.000 ₺

  More Search Options

  1.000 ₺ to 100.000.000 ₺

  More Search Options

Compare Listings